عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط موجودی های نقدی با ارزش شرکت و عملکرد عملیاتی و بازده سهام در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2- نگهداری موجودی های نقدی

2-2-1- انگیزه ‌های نگهداری موجودی ‌های نقدی توسط شرکت‌ ها

هر شرکتی میزانی از موجودی‌های نقدی را نگهداری می‌نماید که اندازه آن تحت تاثیر ویژگی‌های آن شرکت و دوره‌های زمانی مختلف، متغیر می‌باشد. اما دلیل اصلی نگهداری موجودی‌های نقدی توسط شرکت‌ها چیست و شرکت‌ها برای انجام این کار چه انگیزه‌هایی دارند؟

کینز (1936)، سه انگیزه کلی برای نگهداری موجودی‌های نقدی توسط موسسات اقتصادی را اظهار می کند، این انگیزه‌ها عبارتند از:

الف- نیاز به انجام معاملات

ب- اقدامات احتیاطی

ج- مقابله با شرایط دارای ریسک.

تحقیقات انجام شده در زمینه نگهداری موجودی‌های نقدی توسط شرکت‌ها، انگیزه انجام معاملات (وجود هزینه‌های معاملاتی) و انگیزه احتیاطی را بیشتر مورد تاکید قرار داده‌اند. انگیزه انجام معاملات بیشتر به دلیل هزینه‌بر بودن بهره گیری از سایر دارایی‌ها بجز وجه نقد در انجام معاملات تجاری می‌باشد. بر این اساس، می‌توان گفت شرکت‌هایی که با کمبود منابع داخلی روبه‌رو هستند، می‌توانند با فروش دارایی‌ها، با ایجاد بدهی‌های جدید یا انتشار سهام جدید، و یا با عدم پرداخت سود سهام نقدی منابع خود را افزایش دهند، اما تمام این راهکارها هزینه‌بر می‌باشند. پس انتظار می‌رود شرکت‌هایی که با هزینه معاملات بیشتری روبه‌رو هستند مبالغ بیشتری از دارایی‌های نقدی را نگهداری نمایند. از طرف دیگر، انگیزه احتیاطی بیشتر در مورد مقابله با ریسک کمبود نقدینگی، بهره گیری از فرصت‌های تجاری و اجتناب از ورشکستگی می‌باشد. انگیزه احتیاطی، بیشتر بر افزایش هزینه‌های ناشی از هدر رفتن فرصت‌های سرمایه گذاری آتی تاکید می کند. بر این اساس، شرکت‌ها موجودی‌های نقدی را برای روبرو شدن با وقایع پیش‌بینی نشده نگهداری می‌نمایند و درصورتیکه هزینه سایر منابع تامین مالی بسیار زیاد باشد برای تامین مالی سرمایه‌گذاری‌های خود از موجودی‌های نقدی نگهداری شده بهره گیری می‌نمایند (ازکان، 2004).

پس، می‌توان انتظار داشت که شرکت‌های کوچک‌تر جهت مقابله با مواردی از قبیل هزینه زیاد تامین مالی خارجی، موجودی‌های نقدی بیشتری را نگهداری نمایند. بعلاوه، انتظار می‌رود شرکت‌هایی که دارای فرصت‌های سرمایه‌گذاری بهتری هستند موجودی‌های نقدی بیشتری را نگهداری نمایند تا هزینه فرصت مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های آتی را به حداقل برسانند. بطور مشابه، شرکت‌های دارای نوسانات بیشتر جریانات نقدی و شرکت‌هایی که بطور مکرر با کمبود نقدینگی مواجه می شوند، نیاز دارند نقدینگی بیشتری را انباشته نمایند (ازکان، 2004).

2-2-2 اندازه بهینه موجودی‌ های نقدی شرکت‌ ها

در تاریخ 8/2/1996 توافق‌نامه‌ای بین مدیران شرکت‌های چریسلر [1] و یک سرمایه‌گذار امضاء گردید که طبق این توافق‌نامه، این سرمایه‌گذار بایستی در یک دوره 5 ساله برای پیشرفت این شرکت کوشش می‌نمود. یکی از عناصر مهم این توافق، تعهدی بود که بر طبق آن چریسلر بایستی طی این مدت، دارایی‌های نقدی (موجودی‌های نقدی و اوراق بهادار سریع المعامله) به مبلغ 5/7 بیلیون دلار بین سهامداران تقسیم می‌نمود (اپلر و همکاران، 1999).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ماجرای چریسلر باعث مطرح شدن سوالاتی گردید که در پیشینه و ادبیات مالیه سابقه نداشتند: آیا برای موجودی‌های نقدی موجود در ترازنامه یک شرکت اندازه بهینه‌ای هست؟ و اگر هست آیا مانند شرکت چریسلر، موجودی‌های نقدی اضافی توسط شرکت‌ها نگهداری می گردد؟

اکثر مدل‌ها مانند مدل هزینه‌های معاملاتی[2] موافق وجود نقطه بهینه در نگهداری موجودی‌های نقدی می‌باشند. کینز (1936) انگیزه معاملاتی نگهداری موجودی‌های نقدی را به دلیل هزینه‌بر بودن تبدیل جانشین‌های موجودی‌های نقدی به موجودی نقدی، می‌داند. طبق این دیدگاه خرید و فروش دارایی‌های مالی و حقیقی هزینه‌بر می‌باشد، همچنین هزینه افزایش سرمایه از طریق منابع خارجی از دو جزء هزینه ثابت و متغیر تشکیل شده می باشد که قسمت متغیر متناسب با مبلغ افزایش سرمایه می‌باشد. شرکتی که کمبود موجودی‌های نقدی داشته باشد سرمایه خود را از طریق بازار سرمایه افزایش می‌دهد، دارایی‌های موجود خود را نقد می کند، تقسیم سودها و سرمایه‌گذاری‌های خود را کاهش می‌دهد، در مورد قراردادهای مالی خود مذاکره مجدد می کند و یا ترکیبی از موارد فوق را انجام می‌دهد (اپلر و همکاران، 1999).

افزایش سرمایه هزینه‌بر می‌باشد صرف‌نظر از اینکه شرکت آنرا از طریق فروش دارایی‌ها یا با بهره گیری از بازارهای سرمایه انجام دهد. هزینه ثابت دسترسی به بازارهای سرمایه خارجی، باعث می گردد شرکت به ‌ندرت سرمایه خود را افزایش دهد و معمولا از موجودی‌های نقدی و دارایی‌ها نقدی بهره گیری می کند، البته نگهداری موجودی‌های نقدی نیز دارای هزینه فرصت می‌باشد. از طرفی کمبود موجودی‌های نقدی نیز باعث وارد شدن ضررهای عمده به شرکت خواهد گردید. در نتیجه برای مبلغ معینی از خالص دارایی‌ها، مبلغ بهینه‌ای از موجودی‌های نقدی وجود خواهد داشت. شکل 2-1 منحنی هزینه نهایی کمبود موجودی‌های نقدی و منحنی هزینه نهایی نگهداری موجودی‌های نقدی را نشان می‌دهد (اپلر و همکاران، 1999).

[1] . Chrysler

[2] – Transaction costs model

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

سوال اول: آیا بین سطح نگهداری موجودی های نقدی و ارزش شرکت ارتباط معناداری هست؟

سوال دوم: آیا بین سطح نگهداری موجودی های نقدی و عملکرد عملیاتی ارتباط معناداری هست؟

سوال سوم: آیا بین سطح نگهداری موجودی های نقدی و بازده سهام ارتباط معناداری هست؟

ارتباط موجودی های نقدی با ارزش شرکت، عملکرد عملیاتی و بازده سهام در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری